top of page

מופע מרהיב בשמיים: מטר המטאורים הפרסאידים בישראל

מטר המטאורים - פרסאידים הוא אחד האירועים השמימיים הצפויים ביותר של השנה. הוא מציע תצוגה עוצרת נשימה של כוכבים נופלים ששובה את דמיונם של ילדים ומבוגרים כאחד. נעשה סדר ונבין אחת ולתמיד: מהו שביט? מהו מטאורואיד? מהו מטאור? וכל הפרטים על מטר המטאורים הקרוב מתי וכיצד ילדים יכולים ליהנות וללמוד מהתופעה האסטרונומית המדהימה הזו.


מטר מטאורים אוגוסט 2023

מתי ניתן לצפות במטר המטאורים בישראל

כמידי שנה חודש אוגוסט החלש באירועים מצליח ליצור עניין עם מופע של מטאורים - חלקיקי אבק שביטים שנשרפים כשהם פוגשים את אטמוספירת כדור הארץ.

מטר פרסאידים הוא מטר המטאורים השנתי הגדול ביותר, והוא מתרחש מדי שנה בין ה-17 ביולי ל-24 באוגוסט.

השנה, שיא מטר הפרסאידים צפוי להתרחש ב-12 באוגוסט. ביום זה, צפויים להיראה עד 100 מטאורים בשעה.


מה משמעות השם מטר פרסאידים

המטר נקרא על שם קבוצת הכוכבים פרסאוס, ממנה נראה כאילו יוצאים המטאורים.

פרסאוס היא קבוצת הכוכבים שנמצאת בחלק הצפוני של השמים ומייצגת את פרסאוס - הגיבור המיתולוגי, אוחז בידו את ראשה של המפלצת מדוזה שכל מי שהביט בה הפך לאבן.


מטר פרסאידים קבוצת הכוכבים פרסאוס

המטר מתרחש בשיא הקיץ, כך שישנו סיכוי נמוך לעננות גבוהה בשמי ישראל. לכן מטר הפרסאידים הוא מטר המטאורים הנוח ביותר לצפייה בחצי הכדור הצפוני, גם לצופים שאינם מנוסים בתחום.

למרות מזג האוויר שמאפשר לצפות בנוחות בשמים. כדאי להצטייד בבגד חם והרבה סבלנות.

ואם אני מחלקת עצות לצפייה אז הנה עוד כמה טיפים:


כיצד ניתן לצפות במטר מטאורים

  • בחרו מקום חשוך, הרחק מהעיר. ידוע לי שזו מסורת, שבמצפה רמון מכבים את אורות הרחוב ויוצרים אווירת פסטיבל לאסטרונומים חובבים.

  • צפו בשמים מכיוון מזרח.

  • ניתן לראות את המטאורים ללא עזרים אופטיים אבל לשיפור החוויה מומלץ להשתמש בטלסקופ או משקפת כדי לראות את המטאורים טוב יותר.

  • מנסיון כדאי להביא שמיכה או מחצלת לשכב בנוח להביט אל השמיים. נקודת ההקרנה של פרסאידים ("נקודת־המוצא" המדומה של כל המטאורים) נמצאת גבוה בשמים בקווי־הרוחב הצפוניים, כך שלא כדאי להרים את הראש, להביט למעלה ולאתגר את חוליות הצוואר.

  • כדאי להמתין לשעות החשוכות שלפני השחר לאחר שקיעת הירח, מאחר שהחלק של כדור הארץ הפונה לכיוון התנועה סביב השמש נתקל ביותר מטאורים, קצב הפגיעה גבוה יותר, וכשהשמים שחורים יותר נקבל את ההדרן של המופע.


כיצד נוצר מטר הפרסאידים

המטר נוצר כאשר כדור הארץ עובר דרך הפסולת שהותיר אחריו כוכב השביט סוויפט-טאטל (Swift-Tuttle). שובל האבק מורכב מחלקיקי אבק קטנים שנפלטו מכוכב השביט במהלך מסלולו סביב השמש. כאשר חלקיקי האבק נכנסים לאטמוספירת כדור הארץ, במהירות של כ-60 קמ"ש, הם מתחממים ומאטים עד שהם נשרפים ויוצרים את פסי האור שאנו מכנים כוכבים נופלים.

מטר מטאורים מעבר בשאריות שביט סוויפט-טאטל


מטר המטאורים הוא הזדמנות נהדרת לחזות בפלאי היקום. על ידי חקר שמי הלילה ולמידה על מטאורים. אז בואו נעשה סדר במונחים המבלבלים:

מהו כוכב שביט

כוכבי שביט הם גופים שמימיים העשויים קרח וגזים קפואים אבק וסלעים. כוכבי השביט נעים במסלולים ארוכים במרחק רב מהשמש. לדוגמה השביט סוויפט-טאטל (Swift-Tuttle) מקיף את השמש כל 133 שנה.

כאשר השביט מתקרב לאזור מסלולו של כוכב הלכת צדק (כ- 780 מיליון קילומטרים מהשמש), חום השמש מתחיל להשפיע על הקרח ולאדות אותו וחלקיקי שביט מתחילים להתפרק. ככל שהשביט מתקרב לשמש, גדל קצב ההתאדות של הקרח, ונוצר זנב ענק של אבק וגזים זוהרים, אלו הם חלקיק שביט שנשרפים. השביט משאיר זנב ענק של אבק וגזים זוהרים, אשר מתפרש על פני מיליוני קילומטרים. תופעה של כוכב שביט שנצפה מכדור הארץ לא פעם הטיל אימה ופחד בלב רואיו ונחשב סימן מובהק לאסונות צפויים וכמבשר מלחמות ומותם של שליטים.


כוכב שביט שובל קרח וגזים

מהו אסטרואיד

אסטרואיד הוא גוף קטן סלעי או מתכתי המקיף את השמש. אסטרואידים נמצאים בעיקר בחגורת האסטרואידים הממוקמת בין כוכב הלכת מאדים וצדק. אסטרואידים יכולים להיות בגודל של 10 מטר ועד גודל של כוכב לכת ננסי.


חגורת האסטרואידים
סקרנים? הצטרפו לקייטנת מדע אונליין. המקום המושלם לילדים שאוהבים לחקור ולגלות מדע. ההרשמה בעיצומה

מהו מטאורואיד

מטאורואיד הוא גוף שמיימי קטן ומוצק שקטן מאסטרואיד בדרך כלל בגודל של גרגר חול הנע במערכת השמש. במקרה של מטר המטאורים בחודש אוגוסט המטאורואידים הם שאריות של זנב כוכב השביט סוויפט-טאטל.

מהו מטאור

מטאור הוא מטאורואיד שנכנס לאטמוספירה של כדור הארץ. לעיתים קוראים לתופעה זו "כוכב נופל". כאשר מטאורואיד עובר דרך האטמוספירה הוא נשרף ואנו רואים בשמיים כמו פסי אש. פסי אש אלה נקראים מטאורים. במילים אחרות כשנצפה במטר הפרסאידים בחודש אוגוסט נראה מטאורים, שובלי אש, שהם למעשה מטאורואידים שנשרפים באטמוספירה.


מטאור גדול נשרף באטמוספירה יוצר כדור אש
"כדור אש" כפי שצולם ברוסיה בשנת 2013

אם המטאורואיד הנכנס לאטמוספירה גדול במיוחד הוא ייצור "כדור אש" בזמן שהוא עובר באטמוספירה של כדור הארץ. אם הוא ישרוד ויגיע לקרקע הוא יזכה לשם חדש: מטאוריט

מטאורים רבים המופעים באותה נקודה בשמיים ובתדירות גבוהה נקראים מטר מטאורים.


מטר מטאורים

מהו מטאוריט

מטאוריט הוא גוף סלעי או מתכתי שמגיע מהחלל שורד את המעבר של האטמוספירה ונוחת על הקרקע של כדור הארץ. במילים אחרות אבן שמקורה מהחלל שנמצאת על קרקע כדור הארץ נקראת מטאוריט.

מטאוריטבצפייה במטר מטאורים ילדים יכולים לפתח הערכה עמוקה יותר למדע ולאסטרונומיה. אז סמנו את התאריך בלוח השנה שלכם, אספו את המשפחה והחברים, והיו מוכנים למחזה מסנוור שישאיר אתכם טרוטי עיניים אבל עם חוויה מרשימה.

מתי יש מטר מטאורים

ואם אתם כבר מסמנים בלוח השנה למה שלא נקנח את חודש אוגוסט במחזה אסטרונומי נוסף. סמנו ביומנים 31 באוגוסט הופעת ירח סופר מון השני של חודש אוגוסט.

צפייה מהנה בכוכבים!אוהבים ניסויים ? נסו את ערכות המדע של שיגעון המדעים

אהבתם את הניסוי?! שתפו!

Σχόλια


הצטרפו לקבוצת הוואצאפ שלנו לילדים סקרנים וקבלו תכנים בלעדיים וניסויים שימשיכו לעורר בכם את הסקרנות

bottom of page