top of page

יום המשפחה מתקרב ולכן נברר איך לשמור על פרחים רעננים - ניסוי מיוחד ליום המשפחה

האם אתם מוכנים ליום המשפחה? מיטב המסורת היא להביא לפחות פרחים לציון היום. אבל איך נשמור על פרחים רעננים, יפים וטריים? אז שוב המדע בא לעזרה וכמובן הכנתי לכם ניסוי מיוחד ליום המשפחה. אז מוכנים לאתגר הפרחים ליום המשפחה?

יום המשפחה איך לשמור על פרחים

מדוע מציינים את יום המשפחה?

יום המשפחה, שנקרא בעבר "יום האם", הוא אירוע שמציינים בישראל ובמדינות נוספות בעולם, ומתמקד בציון הכבוד וההערכה למשפחתיות בכלל, ולאימהות בפרט. בשנת 1914 הכריז הנשיא וודרו וילסון על יום האם, כעל חג לאומי בארה"ב, והוא נקבע ליום הראשון והשני בחודש מאי. פרח הציפורן הלבן, המסמל אהבה, הערצה ואת האהבה הנצחית של האם לילדיה, נקבע כסמלו של היום. כך נולדה המסורת של הבאת פרחים ליום המשפחה.

בישראל נקבע יום המשפחה, ב-ל' בשבט, כדי לציין את יום פטירתה של הנרייטה סאלד. הנרייטה סאלד, הקימה את ההסתדרות הציונית הדסה, ארגון הנשים הציוניות. היא היוותה דמות אם, לרבים מהילדים שעלו לארץ במסגרות השונות, וכונתה "אם הילדים". וזו הייתה הסיבה לבחירת יום פטירתה כיום האם.

כמו בכל שנה, פרחים, הם הלהיט של יום המשפחה, הם אחת המתנות הטובות ביותר ליום המשפחה לכל מי ששכח לקנות מתנה אחרת.

הבעיה הנצחית של פרחים, היא כדברי השיר "פרחים נובלים בדרך כלל".

כדי להחזיר את הכבוד לפרחים ולתקן את שמם הטוב, קבלו טיפים מדעיים איך לשמור על זר פרחים מושלם.


 פרח הציפורן סמל יום המשפחה
פרח הציפורן הלבן, המסמל אהבה, הערצה ואת האהבה הנצחית של האם לילדיה, נקבע כסמלו של היום

כך נשמור על זר הפרחים רענן לקראת יום המשפחה


חיתוך הגבעול: לפני שאתם מביאים את הפרחים, הקפידו לחתוך את הגבעולים בזווית כדי לעזור להם לספוג מים טוב יותר. עשו זאת רגע לפני שאתם מביאים אותם ליום המשפחה כדי שהגבעולים יהיו טריים ככל האפשר.

אגרטל נקי: נקפיד על אגרטל מבריק ונקי מחיידקים. כי חיידקים יכולים לגרום לפרחים לנבול מהר יותר.

מים נקיים: ממלאים את האגרטל במים ומוודאים שהמים נקיים ולא קרים מדי. מים קרים יכולים לזעזע את הפרחים ולגרום להם לנבול מהר יותר.

מזון פרחים: במידת האפשר, הוסיפו מזון פרחים למים. מזון פרחים הוא תערובת מיוחדת של חומרים מזינים וכימיקלים שיכולים לעזור לשמור על הפרחים טריים ובריאים למשך זמן רב יותר.

פרחים וטמפרטורה: הרחיקו את הפרחים מאור שמש ישיר, מקורות חום ופתחי מיזוג אוויר. אלה יכולים לגרום לפרחים לנבול מהר יותר.

תחלופת מים: הקפידו להחליף את המים באגרטל אחת ליומיים ולחתוך שוב את הגבעולים כדי לשמור על טריותם.

על ידי ביצוע טיפים אלה, נוכל בראש מורם וללא חשש, להביא זר פרחים יפה ורענן ליום המשפחה.


טיפים מדעיים איך לשמור על זר פרחים עד יום המשפחהמהו מזון פרחים וכיצד הוא יכול לעזור לשמור על הפרחים טריים ובריאים למשך זמן רב יותר?

אחד האתגרים היותר מעניינים ברשימת הטיפים לזר פרחים מושלם הוא מזון פרחים.

מזון פרחים הוא סוג של תמיסה שכדאי להוסיף למים כאשר מסדרים פרחים באגרטל. מזון הפרחים מכיל תערובת של חומרים מזינים וכימיקלים המסייעים להאריך את חיי הפרחים ולשמור עליהם טריים ובריאים למשך זמן רב יותר. בדרך כלל, מזון פרחים מכיל סוכר כדי לספק לפרחים את האנרגיה הדרושה להם, חומצה כדי להוריד את ה- pH של המים ולמנוע צמיחת חיידקים, וחומר כימי המסוגל להרוג אורגניזמים חיים, שיכולים לגרום לפרחים להירקב או לחלות. חלק ממוצרי המזון לפרחים מכילים גם חומרים מזינים נוספים כגון מגנזיום ובורון, החיוניים לצמיחת פרחים ולהתפתחות בריאה.

ניתן בקלות לייצר מזון פרחים פשוט, באמצעות מרכיבים שנמצאים במטבח. הנה מתכון למזון פרחים ביתי:

מה צריך?

1 כפית סוכר

2 כפיות מיץ לימון

1/4 כפית אקונומיקה

1 ליטר (1 ליטר) של מים חמים (טמפרטורה 25 מעלות)


מה עושים?

נערבב סוכר, מיץ לימון ואקונומיקה במיכל.

נמלא את המיכל במים חמימים ונערבב היטב עד שהסוכר נמס לחלוטין.

ניצוק את התמיסה לאגרטל, ונסדר את הפרחים החתוכים באגרטל כרגיל.

מזון פרחים פשוט זה, יספק לפרחים אנרגיה מהסוכר, מיץ הלימון והאקונומיקה יסייעו למנוע את צמיחת החיידקים ולשמור על המים נקיים. כדאי להחליף את המים ולהוסיף מזון פרחים טרי כל כמה ימים כדי לשמור על בריאות הפרחים.

חשוב להשתמש בכמות קטנה של אקונומיקה בעת הכנת תמיסת מזון פרחים ביתית, שכן יותר מדי אקונומיקה עלולה להיות רעילה לפרחים. ניתן גם לוותר על האקונומיקה ועדיין להשיג תוצאות טובות.


יום המשפחה פעילות

הצטרפו לקבוצת הוואצאפ שלנו לילדים סקרנים וקבלו תכנים בלעדיים וניסויים שימשיכו לעורר בכם את הסקרנות


איך המדע עוזר לנו לשמור על פרחים לאורך זמן?

בעזרת ניסוי נוכל להמחיש איך הטיפים עוזרים לשמירה על זר פרחים יפה ורענן.

הניסוי מציג את מערכת ההובלה בצמח, ובעזרתו ניתן להסביר מדוע הפעולות לשמירה על הפרחים הן מבוססות מדעית.

ניסוי מערכת הובלה בצמח

ניסוי מערכת ההובלה בצמח או ניסוי "הסלרי הסגול"


מה עושים בניסוי?

  1. ניקח גבעול סלרי עלים

  2. נחתוך באלכסון את תחילת הגבעול

  3. נניח אותו בכלי עם מים (ניסוי בקרה)

  4. ניקח גבעול סלרי נוסף

  5. נחתוך באלכסון את תחילת הגבעול

  6. נניח בכלי עם מים צבעוניים (כל צבע מאכל או משקה צבעוני מתאים)

  7. נמתין כשעה ונתבונן בתוצאה


כדי שתוכלו להתרשם יותר טוב מהתוצאות המצולמות של הניסוי, שידרגתי את הניסוי, במקום להשתמש בצבע מאכל, השתמשתי בחומר שקוף שזוהר באור אולטרה סגול (UV) כלומר החומר חסר צבע באור רגיל (בתחום הנראה לעין האנושית הוא למעשה קרינה אלקטרומגנטית בעלת אורך גל 380–750 ננומטר) וזוהר כאשר מאירים עליו באור אולטרה סגול.התמונות המדהימות של הניסוי מראות את מערכת ההובלה של הצמח בפעולה. במקרה הספציפי בניסוי שלנו אנחנו רואים את מערכת ההובלה של הסלרי.

הנקודות הזוהרות בתחתית הגבעול הם צינורות העצה שמעלים מים מהשורשים לעלים.

העלים זוהרים באור ירוק צהוב כאשר אלומת אור אולטרה סגול מאירה עליהם.

כאשר אלומת אור אולטרה סגול מאירה על ניסוי הבקרה (גבעול סלרי במים רגילים) העלים נראים בצבע סגול. בכך אין חידוש זו תופעה רגילה כאשר מאירים על חפץ באור אולטרה סגול. רק בסלרי עם החומר המיוחד רואים שהנוזל עלה מתחתית הגבעול עד לקצות העלים וכל הסלרי זוהר כאשר מאירים עליו באור אולטה סגול.תוצאות הניסוי מערכת הובלה בצמח

הסבר פשוט על התהליך שקורה בניסוי:

צמחים זקוקים למים כדי לגדול ולהישאר בריאים, בדיוק כפי שאנו זקוקים למים כדי לשתות. אבל, איך המים מגיעים משורשי הצמח לעלים ולחלקים האחרים של הצמח? כאן נכנסת לתמונה מערכת ההובלה של הצמח. מערכת ההובלה היא כמו צינור שמוביל מים וחומרי הזנה משורשי הצמח עד לעלים.

בניסוי הסלרי, הנחנו את הסלרי בצנצנת של מים צבעוניים. ככל שחלף הזמן, ראינו את הצבע נע באיטיות במעלה גבעול הסלרי אל תוך העלים. הסיבה לכך היא שמערכת ההובלה עשתה את העבודה, והיא נשאה את המים הצבעוניים מתחתית הגבעול אל קצות העלים.

מערכת ההובלה מורכבת מצינורות זעירים הנקראים עצה (Xylem) המובילים מים וחומרי מזון מהשורשים לשאר הצמח. המים נמשכים במעלה צינורות העצה בתהליך שנקרא דִּיּוּת (בלועזית: טרנספירציה), שהוא כמו תגובת שרשרת שמתחילה בעלים. כאשר מים מתאדים מהעלים, הם יוצרים יניקה שמושכת יותר מים מהשורשים.


פעולה נימית היא היכולת של נוזל לזרום בחללים צרים, כמו צינורות העצה בצמח. צינורות העצה צרים מאוד, מולקולות המים בצינורות נמשכות לדפנות הצינורות. משיכה זו, הנקראת אדהזיה (הידבקות), מסייעת למולקולות המים להיצמד לדפנות הצינורות ולטפס במעלה הצינור. בנוסף לאדהזיה (הידבקות), יש גם קוהזיה (לכידות), שהיא היכולת של מולקולות מים להיצמד זו לזו. זה עוזר למולקולות המים ליצור שרשרת רציפה, או עמודה, שניתן למשוך במעלה צינורות העצה על ידי דִּיּוּת (טרנספירציה). עמודת מולקולות המים היא כמו תגובת שרשרת שמתחילה בעלים, שם המים מתאדים, ומושכים יותר מים מהשורשים. השילוב של פעולת הנימיות, יחד עם תהליך דִּיּוּת, עוזר להסביר כיצד מערכת ההובלה בצמחים פועלת כדי להוביל מים וחומרי הזנה מהשורשים לכל חלקי הצמח.


מעבורת חלל

איך הניסוי מסביר את הטיפים לשימור הפרחים?


ניסוי הסלרי הסגול עוזר לנו להבין כיצד פועלת מערכת ההובלה בצמחים, ועד כמה היא חשובה לבריאות ולצמיחה של הצמח. מדוע הטיפים לשמירה על הפרחים עובדים?

בעזרת ניסוי הסלרי הסגול, למדנו על מערכת ההובלה בצמחים וכיצד היא פועלת להובלת מים וחומרי מזון מהשורשים אל העלים וחלקים אחרים של הצמח. באמצעות ידע זה, אנחנו מבינים מדוע הטיפים לשמירה על פרחים טריים ויפים הם יעילים.

לדוגמה, חיתוך הגבעולים בזווית מאפשר לפרחים לספוג מים טוב יותר מכיוון ששטח הפנים הגדול יותר של הגבעול החתוך מקל על המים להגיע לצינורות העצה, שהם הצינורות במערכת ההובלה שמובילים מים במעלה הצמח. הרחקת הפרחים ממקורות חום מסייעת גם מכיוון שחום יכול לגרום למים בצינורות העצה להתאדות מהר יותר, מה שמקשה על מערכת ההובלה לעבוד כראוי.

אם תעקבו אחר הטיפים ותבינו מדוע הם עובדים, תוכלו לגרום לפרחים שאתם מביאים ליום המשפחה להיראות במיטבם ולהחזיק מעמד זמן רב יותר.


ניסוי מערכת הובלה בצמחים
אור אולטרה סגול על צמח הביקורת ועל צמח עם חומר שקוף שזוהר באור אולטרה סגול ניתן לראות שהצמח זורח


בעזרת החוקים המדעיים הללו ניתן לייצר ברכה מגניבה שמופיעה בהפתעה. רוצים לדעת איך עשיתי את הקסם הזה? כל הפרטים בפעם הבאה!


ניסוי ברכה לחגאוהבים ניסויים ? נסו את ערכות המדע של שיגעון המדעים

אהבתם את הניסוי?! שתפו!

Comments


הצטרפו לקבוצת הוואצאפ שלנו לילדים סקרנים וקבלו תכנים בלעדיים וניסויים שימשיכו לעורר בכם את הסקרנות

bottom of page